Jezírko a roční období

Jezírko během roku


Jaro

Jarní období pro nás začíná již, když nám na zahradním jezírku roztaje led a teplota vystoupá nad 5°C. V této době již spouštíme filtrační technologie. Často se filtrační technologie zapínají i dříve nebo také běží celou zimu. Ještě před spuštěním filtračního systému (pokud neběžela celou zimu) musíme odstranit z vody například spadané listí, řasy, popřípadě jiné nečistoty. Před spuštěním filtračního systému tento filtrační systém musíme vyčistit, pokud jsme ho nevyčistili již na podzim. Poté zapínáme filtraci. Po vystoupání teploty vody nad 10 °C zapínáme UV lampu a když má voda teplotu kolem 15 °C přidáme do filtrační jednotky startovací bakterie, které se postupně rozmnožují a tím pomalu nabíhá biologický filtr. Jakmile teplota vody přesáhne hranici 12 °C, začínáme pomalu ryby přikrmovat. Z počátku je dobré používat krmivo do nízkých teplot.

Co je dobré vědět?

Léto

Léto patří mezi nejkrásnější období pro obdivovatelé zahradních jezírek. Činnost kolem jezírka omezte na základní péči a užívejte si nově pořízené koi kapry a další jezírkové ryby. Hlavní pozornost během léta dáváme na dostatek kyslíku ve vodě, dostatečný průtok filtračního systému a dostatečně silná UV lampa, aby voda zůstala čistá.

Podzim

Na podzim je třeba zamezit padání listí na hladinu jezírka. Dobré je přes jezírko natáhnout síť, nebo když se nám nechce přes jezírko žádnou síť dávat, je dobré vždy listí odlovit. Pokud máme k filtraci připojený skimer, tak všechno listí posbírá a my jen potom vysypeme skimer a nemusíme mít přes jezírko nataženou síť a můžeme si užívat krásný pohled do jezírka i během podzimního období. Pokud máme jezírko napojené na gravitační filtraci a máme na dně guli, nemusíme nijak řešit čištění dna, neboť gule všechny nečistoty ze dna sesbírá. Jakmile teplota vody klesne pod 12 °C přestáváme koi další ryby v jezírku přikrmovat.

Zima

Zima je období klidu, ale i v zimě je důležité zajistit výměnu plynů ve vodě a zajistit přístup kyslíku do jezírka. Hladina jezírka by neměla kompletně celá zamrznout. Kompletní nezamrznutí hladiny zajistíme tím, že zapneme vzduchový kompresor a vzduchovací kámen umístíme do mělké části zahradního jezírka. Pokud voda i tak zamrzne, tak za žádnou cenu led neprosekáváme, ale polijeme led teplou vodou, aby se led roztál a zajistili jsme přísun kyslíku do vody.